woolash reviews
تشک طبی
نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز برقی تفال
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
قیمت تشک رویا
از شر بي ارادگي براي هميشه خلاص شويم ماهان تيموري
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :ماهان تيموري
تاريخ: ۱۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت: ۰۵:۳۰:۲۳

اگر كه نمي توانيد خودتان را در برابر وسوسه سرك كشيدن در تلگرام يا خوردن شيريني جات و شكلات و يا خوابيدن تا دير وقت كنترل كنيد ، اين نشان مي دهد كه به اراده بيشتري احتياج داريد . همه ما در وجودمان ، اراده داريم و اين مقدار آن است كه در يكي زياد و در ديگري ، كمتر است . اين اراده است كه باعث خويشتن داري مي شود و خويشتن داري هم باعث مي شود كه بتوانيم در برابر وسوسه هاي مختلف ، مقاومت كنيم و به هدف هاي نهايي خودمان برسيم .

اراده

از شر بي ارادگي براي هميشه خلاص شويم2

 

” روي بامايستر ” روان شناس معروف ، مي گويد : ” اراده ، يك منبع نامحدود است ” ؛ و يك خبر خوب برايتان دارم و آن ، اين است كه تقويت اراده اصلا كار سخت و غير ممكني نيست . در اين جا چند راه غلبه بر بي ارادگي را برايتان توضيح مي دهم تا از اين طريق بتوانيد خويشتن داري خودتان را تقويت كنيد و خيلي راحت بتوانيد به وسوسه ها ” نه ” بگوييد و شاخ غول بي ارادگي را بشكنيد .

 

 

هميشه در خط حمله بازي كنيد

طبق تحقيقاتي كه ” بامايستر ” بر روي كارگران آلماني انجام داده است ، افراد به طور متوسط روزي ۳ تا ۴ ساعت از وقتشان را صرف غلبه بر تمايلاتشان مي كنند ؛ كه بيشتر اين تمايلات ، عبارت بودند از ميل به خوردن و خوابيدن و استراحت كردن بين ساعت هاي كاري . از طرف ديگر ، ” بامايستر ” ديد كه افرادي كه از نظر خويشتن داري قوي هستند ، زمان كمتري را صرف مقاومت در برابر وسوسه ها و تمايلاتشان مي كنند . اين دو عامل باعث شد كه دكتر بامايستر كمي گيج شود . او با خودش مي گفت كه اگر خويشتن داري ، به معني مقاومت در برابر تمايلات است ، پس چرا افرادي كه خويشتن داري بيشتري دارند ، از آن كمتر استفاده مي كنند ؟

او خيلي زود به پاسخ سوالش رسيد . حقيقت اين بود كه اين دسته از افراد ، به گونه اي به زندگي شان نظم مي دهند كه كلا مشكلات كمتري برايشان پيش مي آيد ؛ مثلا آن ها قبل از اينكه اتوموبيل شان خراب شود ، آن را براي چك كردن ، پيش مكانيك مي برند و يا قبل از اينكه بيمار شوند ، آزمايشات چكاپ انجام مي دهند و در حقيقت آن ها به جاي اين كه در خط دفاع بمانند ، در خط حمله بازي مي كنند و خودشان را آماده رسيدن به موفقيت مي كنند .

از آرامشي كه قبل از طوفان پيش مي آيد ، استفاده كنيد

 

از شر بي ارادگي براي هميشه خلاص شويم3

 

در زندگي همه ما ، اتفاق هاي ناگهاني و استرس هايي پيش مي آيد كه شما نمي توانيد آن ها را كنترل كنيد اما مي توانيد از لحظات آرامش بخشي كه برايتان پيش مي آيد ، براي انجام كارهاي سختتان استفاده كنيد ؛ مثلا اگر مي خواهيد درباره مسائلي با همسرتان صحبت كنيد كه احتمال بحث كردنتان با هم در آن مي رود بگذاريد اين صحبت ها را زماني بكنيد كه هر دو آرامش و تمركز حواس داريد .

مثلا اگر شغل جديدي را به تازگي شروع كرده ايد ، همزمان براي ترك سيگارتان اقدام نكنيد يا زماني كه در زندگي زناشويي تان مشكل داريد و به بن بست رسيده ايد ، شروع به يك رژيم سخت براي كم كردن وزنتان نكنيد . هميشه وقتي كه در موقعيت هاي سخت قرار گرفتيد و ديگر طاقت ادامه آن شرايط را نداشتيد ، از خودتان بپرسيد كه حالا از قدرت اراده تان چگونه مي توانيد استفاده كنيد ؟!

تعلل نكنيد

تعلل كردن در كارها ، يك گناه بزرگ همگاني است و تقريبا ۹۵ درصد انسان ها اعتراف كرده اند كه در مرحله اي از زندگي شان ، دچار آن شده اند . هر چند بعيد مي دانيم كه آن ۵ درصد بقيه هم راست گفته باشند ! روان شناسان عقيده دارند كه علت اين كه انسان ها در كارها تعلل مي كنند ، اين است كه مي خواهند آن كار را بي عيب و نقص انجام دهند و در نتيجه در آن وسواس به خرج مي دهند .

بي عيب و نقص انجام دادن كارها ، خيلي هم خوب است اما اغلب اوقات افرادي كه تعلل مي كنند ، طي مسيرشان دچار خستگي و نگراني مي شوند و براي رها شدن از آن احساس هاي بد ، رو مي آورند به يك كار ديگر و در حقيقت با اين كار ، خودشان را گول مي زنند ، چون دير يا زود مهلت انجام آن كار اصلي شان تمام مي شود و استرسي كه در اثر بي ارادگي شان گريبانشان را مي گيرد ، بيشتر از افراد ديگر آن ها را زجر مي دهد .

هيچ وقت اصولي را كه بايد ، فراموش نكنيد

 

از شر بي ارادگي براي هميشه خلاص شويم4

 

زماني كه به هدف از زندگي خودتان پي برديد و براي رسيدن به آن هدف تلاش در حال تلاش بوديد ، ممكن است كه وسوسه شويد كه از كارهاي ديگري مثل خوردن وعده هاي غذايي منظم يا خواب كافي شبانه خودتان ، بزنيد . با وجود گرسنگي و بي خوابي ، شما نمي توانيد انرژي كافي براي غلبه بر بي ارادگي تان داشته باشيد و به سخت كوشي خودتان ادامه دهيد . هميشه يادتان باشد كه هر زمان صحبت از اراده شد ، داشتن استراحت كافي و تغذيه مناسب هم لازم است .

 

 

خاطراتي كه از دوران با ارادگي تان داريد را بر روي كاغذ ثبت كنيد

كاري كنيد كه پيشرفت هاي مهمي كه در دوران گذشته داشته ايد ، هميشه جلوي چشمتان باشد و به جاي اين كه نقش يك فرد محكوم به فنا را بازي كنيد ، گذشته زيباي خودتان را به ياد بياوريد و با ايده هاي نو و كاربردي ، آينده تان را بسازيد . اگر روحيه قوي اي داشته باشيد ، مي توانيد با بي ارادگي موقتي خودتان مبارزه كنيد . به عنوان مثال اگر در ۶ ماه گذشته ، توانسته ايد به خوبي وزنتان را كم كنيد و نمودار آن الان جلوي چشمتان باشد ، هيچ وقت چند كيلو افزايش وزن در چند هفته اخير ، باعث نا اميدي تان نمي شود .

براي خودتان جايزه اي به عنوان پاداش در نظر بگيريد

 

از شر بي ارادگي براي هميشه خلاص شويم5

 

تشويق در درمان بي ارادگي ، معجزه مي كند .  “استر دايسون ” يك روزنامه نگار است كه ساليان سال از تنبلي اش در استفاده از نخ دندان ، مي ناليد . او سرانجام تصميم گرفت كه با خودش معامله اي بكند و هر شب كه توانست بر بي ارادگي اش غلبه كند و نخ دندان بكشد ، فردايش به خودش اجازه بدهد كه ۵ دقيقه بيشتر شنا بكند . از آن جايي كه به شنا كردن عشق مي ورزيد ، او اين تنبلي قديمي خودش را كنار گذاشت و الان ۴ سال است كه هر شب به شوق بيشتر شنا كردن ، از نخ دندان استفاده مي كند ! بنابراين با برقرار كردن يك ارتباط موثر بين غلبه بر بي ارادگي و رسيدن به علايقمان ، خيلي راحت مي توانيم از شر آن خلاص شويم .

به جسم خودتان توجه كنيد

از نظر تغذيه ، بايد خوراكي هاي مسموم و سنگين را از برنامه روزانه تان حذف كنيد . هضم غذاهاي سنگين ، نيروي عصبي زيادي مي طلبد و همين ، زمينه شكست اراده تان را فراهم مي كند . با توجه به ارتباطي كه جسم و روح با همديگر دارند و اثري كه بر روي هم مي گذارند ، از طريق ورزش و ورزيده كردن جسمتان ، روح و روانتان هم تقويت مي شود . ورزش ، باعث پاكسازي خون و فراهم كردن اكسيژن كافي براي نياز بدنتان مي شود .براي تقويت اراده ، ورزش هايي مثل يوگا كه به تمركز ذهن احتياج دارند ، مفيدتر هستند . دوش آب نسبتا سرد هم با تحريك محرك هاي محيطي و تنظيم كاركرد عروقتان ، تنبلي و سستي را از شما دور مي كند . اگر روي دماي آب حساس هستيد ، اين كاهش دماي آب را ، كم كم و به تدريج انجام دهيد .

نتيجه گيري

از قديم گفته اند كه خواستن ، توانستن است . وقتي كه ساعت زنگ دارتان به صدا در مي آيد و شما چشمانتان را باز مي كنيد و مي بينيد كه هوا گرگ و ميش است ، فقط انگيزه و اراده است كه باعث مي شود از رختخواب گرم و نرمتان دل بكنيد و بلند شويد . زندگي ما پر است از وسوسه هايي كه مدام اراده و خويشتن داري ما را هدف گرفته اند و آن را ضعيف مي كنند ؛ اما تحقيقات زيادي كه انجام گرفته ، نشان داده است كه اگر خونسرد باشيم ، خيلي راحت مي توانيم اين روزها را پشت سر بگذاريم و اين كار ، آن طورها هم كه در قدم اول به نظر مي رسد ، سخت نيست .

بايد بدانيد كه انجام كاري كه تمايلي به آن نداريد مثل سركوب كردن خشمي كه به مادر شوهرتان داريد ، مبارزه با وسوسه انجام كاري كه نبايد انجام دهيد يا كاري كه دوست نداريد اما بايد آن را انجام دهيد ، اراده شما را ضعيف مي كند . به قول دكتر ” روي بامايستر ” اراده دقيقا مثل ماهيچه عمل مي كند ؛ اگر بيش از اندازه از آن استفاده كنيد ، خسته مي شود اما مي توانيد با شادابي بيشتر و استرس كمتر ، آن را تقويت كنيد .

 

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]