woolash reviews
تشک طبی
نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز برقی تفال
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
قیمت تشک رویا
اعضاي خانواده و شراكت در كسب و كار ماهان تيموري
درباره من
موضوعات
  موضوعي ثبت نشده است
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :ماهان تيموري
تاريخ: ۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت: ۱۱:۴۴:۱۰

اگر يك نسبت فاميلي با شريك خودتان داريد و او فرديست كه ، مورد اعتماد شما قرار دارد ، يكي از شروط لازم براي شروع كار را داريد اما اين كافي نيست ؛ چون زماني مي توانيد با فاميل يا اعضاي خانواده تان يك كسب و كار مشاركتي را راه بياندازيد كه اهداف و مقاصد مشتركي داشته باشيد . اين مسئله را بايد قبل از اينكه طرفين شروع به سرمايه گذاري كنند ، مشخص كنيد . فرض كنيد برادر شما در نظر دارد كه يك رستوران خانگي راه بياندازد اما شما قصدتان اين است كه يك رستوران مجلل و بين المللي راه بياندازيد ؛ در چنين شرايطي كاملا واضح و بديهي است كه دير يا زود به مشكل بر مي خوريد .

شراكت در خانواده

 

اعضاي خانواده و شراكت در كسب و كار3

 

شريك شما كه از قضا ، يكي از اعضاي فاميلتان هم هست ، ممكن است در ابتدا از خودش تمايل نشان بدهد كه در كارتان مبلغ كلاني را سرمايه گذاري كند اما وقتي كه وارد بيزينس شديد ، مي بينيد كه از آن پول زيادي كه صحبتش را كرده ، هيچ خبري نيست و يا براي پيشبرد كار مشتركتان ، آن طور كه بايد زحمت نمي كشد و حتي مسائل اخلاقي را هم رعايت نمي كند . اين جاست كه به مشكل بر مي خوريد . بنابراين ، قبل از اين كه وارد كار جديدتان بشويد ، حد و حدود اين گونه مسائل را مشخص كنيد .

اگر مي خواهيد كه يك كسب و كار خانوادگي را شروع كنيد ، نكات زير را در نظر داشته باشيد :

 

رابطه دوستي اي كه بين شما وجود دارد ، لزوما به معني سازگار بودن شما در كار نيست

وقتي كه با دوست صميمي خود يا يكي از اعضاي نزديك خانواده تان كاري را شروع مي كنيد ، ته دلتان چيزي به شما مي گويد كه در كارتان هم يك اتحاد فوق العاده خواهيد داشت و همين ، شما را به موفقيت و پولدار شدن مي رساند ؛ اما اغلب مواقع اين طور نمي شود ؛ چون حتي انسان هايي كه شباهت فكري بسيار زيادي هم با يكديگر دارند ، ممكن است شيوه هاي متفاوتي در كاسبي داشته باشند و همين مي تواند به صميمي ترين روابط هم لطمه وارد كند .

 

اعضاي خانواده و افرادي كه با هم دوست هستند ، به ندرت خودشان را براي بدترين شرايط آماده مي كنند

 

اعضاي خانواده و شراكت در كسب و كار6

 

 

مهمترين مشكلي كه بين اين دسته از شركاي كاري اتفاق مي افتد ، كمبود ارتباط مناسب بين اعضاست . با دوستان و اعضاي خانواده تان بدون تعارف و به روشني صحبت كنيد و براي شرايط سخت كاري احتمالي در آينده ، با همديگر برنامه ريزي بكنيد تا در برابر اختلاف هايي كه ممكن است در آينده پيش بيايند ، از رابطه تان محافظت كند .

 

نقش هاي مختلف را در كسب و كارتان تعريف كنيد

بيشتر روابط دوستانه ، به صورت ناگهاني و خود به خودي اتفاق مي افتند اما در بحث كار ، انتخاب شريك ، كاملا آگاهانه و با تفكر قبلي و با وسواس صورت مي گيرد . شما شريكي را انتخاب مي كنيد كه بتواند مسئوليتي را كه در ساختار كار برايش در نظر گرفته ايد ، به خوبي انجام دهد . در روابط كاري ، معمولا يك نفر براي سمت مديريت انتخاب مي شود تا هدايت صحيح امور را به عهده بگيرد و اين مسئله و امر و نهي هاي احتمالي ، معمولا در روابط دوستانه و خانوادگي ، ايجاد دلخوري مي كند .

 

هزينه شكست شغلي در روابط دوستانه ، خيلي بيشتر است

 

اعضاي خانواده و شراكت در كسب و كار2

 

نيمي از كسب و كارهاي كوچك ، در ۲ سال اول ، شكست مي خورند . اگر اين شكست در كاري كه بر مبناي روابط دوستانه يا خانوادگي شكل گرفته اتفاق بيافتد ، نه تنها سرمايه  شما را تلف مي كند و زندگي كاري تان را به هم مي زند بلكه به زندگي شخصي تان هم لطمه وارد مي كند .

 

مراقب باشيد كه اهداف شغلي تان با شريكتان متفاوت نباشد

ممكن است كه انگيزه كاري شما با دوست يا برادرتان متفاوت باشد ؛ مثلا شما ممكن است هدفتان داشتن يك كسب و كار موفق و رسيدن به ثروت فراوان باشد اما هدف برادرتان اين باشد كه در كنار شغل اصلي اش تنها يك اضافه درآمد مختصر از اين كار به دستش برسد . اين شكافي كه بين انتظارات دو طرف وجود دارد ، ممكن است در نهايت موجب مشاجره شود و به روابط دوستي يا خانوادگي تان لطمه وارد كند .

 

برنامه ريزي تان براي تعطيلات و سفر ، به مشكل بر مي خورد

 

اعضاي خانواده و شراكت در كسب و كار4

 

زماني كه با يكي از اعضاي خانواده تان كسب و كاري راه مي اندازيد ، احتمال اين كه بتوانيد با همديگر به يك سفر برويد و خستگي در كنيد ، خيلي كم و تقريبا غير ممكن مي شود ؛ چون بايد حداقل يك نفر براي نظارت ، بر سر  كار باقي بماند و همين كانون گرمتان را به هم مي زند و مجبور مي شويد كه ايام تعطيلي خودتان را بدون همديگر سپري كنيد .

وارد شدن فشار مالي به خانواده

يكي از دلايل اصلي اي كه افراد رو مي آورند به كارهاي مشاركتي ، سرمايه اضافه اي است كه آن شريك وارد كار مي كند اما اگر كسب و كارتان را با يكي از اعضاي خانواده خودتان شروع كنيد ، اين منبع مالي خارجي ، از بين مي رود و در نتيجه ، سرمايه شما محدود تر مي شود و همين فشار بيشتري را به خانواده تان وارد مي كند .

 

در كسب و كارهاي خانوادگي ، معمولا كمبود تخصص به چشم مي خورد

 

 

شما شريك كاري تان را معمولا به گونه اي انتخاب مي كنيد كه از تخصص  و تجربه خوبي برخوردار باشد تا بتواند به شما كمك بيشتري بكند ؛ اما در انتخاب اعضاي خانواده تان نمي توانيد چنين نكته سنجي اي به كار ببريد و در اين مواقع ، ممكن است در شرايطي وارد بازار كار بشويد كه مهارت و ابزارهاي لازم براي موفقيت را نداشته باشيد .

 

احساسات ، مي توانند بر عقل غلبه كنند

اگر شركاي كاري ، از اعضاي يك خانواده باشند و وابستگي عاطفي به همديگر داشته باشند ، وقتي كه كسب و كار به مرحله دشوار خودش مي رسد ، فشار بيشتري به افراد وارد مي شود و ممكن است كه طرفين از خودشان رفتارهاي غير منطقي نشان دهند و در نتيجه ، اين احساسات ، باعث شود كه تصميم گيري در كارها به شيوه اي صحيح و عاقلانه صورت نگيرد و همين باعث شكست كاري شود .

 

به هم خوردن روابط ، مي تواند باعث از هم پاشيدن گروه و كسب و كار بشود

 

اعضاي خانواده و شراكت در كسب و كار7

 

دعوا شدن و به هم خوردن رابطه بين دو عضو خانواده يا دو دوست صميمي ، مي تواند شكاف عميقي بين افراد به وجود بياورد و باعث شود كه حتي محكم ترين روابط و گروه ها هم ، از هم بپاشند . همين ممكن است كه باعث مشاجره و دعواهاي ادامه دار بين طرف هاي مختلف درگيري شود .

 

حتي در صورت موفقيت در كار هم ممكن است روابط خانوادگي آسيب ببينند

احتمال زيادي وجود دارد كه حتي در صورت موفقيت در كسب و كار ، روابط خانوادگي با شكست مواجه شود ؛ چون در هر صورت تلاش بي وقفه براي رسيدن به موفقيت در بازار رقابتي امروز ، مي تواند تاثير منفي خودش را بگذارد و همين پيشرفت ، مي تواند ديدگاه افراد را تغيير بدهد و باعث ايجاد فاصله بين افراد بشود .

 

ممكن است كسب و كار ، هميشه در اولويت نباشد

 

اعضاي خانواده و شراكت در كسب و كار5

 

تغيير شرايط شخصي و خانوادگي ممكن است به گونه اي باشد كه اولويت بندي ما را تغيير دهد و ما را وادار كند كه براي وقتمان به صورت ديگري برنامه ريزي بكنيم . مثلا بچه دار شدن ، باعث مي شود كه وقت زيادي از فرد گرفته شود و همين موجب مي شود كه كسب و كاري كه با اعضاي خانواده راه انداخته شده ، در اولويت قرار نگيرد . اين شرايط ، ممكن است به تدريج باعث شود كه كسب و كار در سراشيبي سقوط قرار بگيرد .

 

سرمايه پر بركت اعضاي خانواده

افراد خانواده به دليل اعتمادي كه به شما دارند ، جز اولين افرادي هستند كه براي سرمايه گذاري با شما وارد عمل مي شوند و يكي از مزاياي كسب و كار خانوادگي اين است كه حتي در صورت ضرردهي ، نزديكانتان زمان بيشتري به شما مي دهند تا دوباره سرپا شويد و سپس طلبشان را وصول كنند .

نتيجه گيري

خيلي از سرمايه گذاران و كار آفرينان عقيده دارند كه براي سرمايه گذاري و شروع يك كار ، اعضاي خانواده ، از بهترين حاميان هستند اما متاسفانه وقتي كه صحبت هاي مالي به ميان مي آيد ، حتي نزديكترين و صميمانه ترين روابط فاميلي هم از هم مي پاشد و اين مسئله ، علاوه بر كسب و كارهاي كوچك ، در كسب و كارهاي بزرگ هم اتفاق مي افتد . بزرگترين اشتباهي كه ممكن است مرتكب شويد اين است كه با در نظر گرفتن روابط خانوادگي ، جوانب حقوقي كار از نظرتان دور بماند . بهترين كار ، اين است كه در كسب و كارهاي فاميلي ، جلسات هفتگي اي برگزار كنيم و امور مالي را حل و فصل كنيم و با برنامه ريزي هاي مرحله به مرحله و حل سريع اختلافات جزئي ، از بروز درگيري هاي بزرگتر و از هم پاشيدن روابط كاري و خانوادگي ، جلوگيري كنيم .

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]